Karın Ağrısı Nasıl Geçer
15 Mayıs 2024

Karın Ağrısı Nasıl Geçer

Karın ağrısı nasıl geçer? Toplumda en sık görülen rahatsızlıklardan biri karın ağrısıdır. Karın ağrısı birçok nedenden dolayı oluşabilir. Bu nedenler, fazla beslenme, bilinçsiz beslenme, enfeksiyonlar olarak sıralanabilir.

Vücutta oluşan ağrı, vücudun neresinde oluşursa oluşsun mutlaka dikkate alınmalıdır. Çünkü ufak olarak görülen ağrılar bile ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir. Karın ağrısının en sık karşılaşılan türü akut karın ağrısıdır. Akut karın ağrısı, 5-6 saat içinde aniden oluşum gösterir. Ani karın ağrısına maruz kalan kişilerin mutlaka gerekli tetkikleri yaptırması gerekir. Özellikle ağrı bir haftayı geçkin süredir devam ediyorsa bu ağrı akut karın ağrısı olarak değerlendirilmez. Dolayısı ile mutlaka Uzman bir doktor tarafından incelenmesi gerekir.7.

Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Farklı nedenlere bağlı olarak oluşum gösteren karın ağrısında ilk olarak ilaç kullanmak yerine evde doğal yollar ile tedavi edilmeye çalışılmalıdır. Karın ağrısı yaşayan kişi ayak ve karın bölgesini sıcak tutmaya özen göstermelidir. Ayrıca asitli içeceklerden, sigaradan, çok sıcak ve soğuk içeceklerden kaçınılmalıdır. Ağrıyı hafifletmek için karın bölgesi ufak masaj hareketleri ile ovulabilir. Bu sayede karında biriken gaz dışarı atılacak ve ağrı hafifleyecektir.
 • Karın bölgesine uygulanan sıcak su desteği de ağrıyı hafifletmek için faydalı olacaktır. Sıcak su torbası karın bölgesine uygulanırsa ağrının hafiflemesine yardımcı olacaktır.
 • Karın ağrısını geçirmek için, bir miktar nane ile bir tane limon birlikte kaynatılarak suyu içilirse karın ağrısı hafifler. Bu kür özellikle regl döneminde oluşan karın ağrısı için oldukça etkili bir kürdür.
 • Eşit miktarlarda portakal kabuğu ve rezene birlikte kaynatılarak suyu içilir ise yine karın ağrısını gidermek için etkili olur.
 • Bir çay bardağı kaynamış suyun içine yarım tatlı kaşığı acı pelin eklenerek karıştırılır ve soğumaya bırakılır. Soğuyan karışım ağrı oluştuğunda yudum yudum içilirse ağrı hafifler.
 • 1 su bardağı kadar kaynamış suyun içine yarım tatlı kaşığı tarçın eklenerek demlenir. Karışım bir süre bekletildikten sonra süzülür. Karın ağrısı başladığında azar azar içilir. Karın ağrısını geçirmek için etkili bir yöntemdir.
 • 5 su bardağı kadar üzüm sirkesinin içine dövülmüş anason katılarak kaynatılır. Daha sonra karışım süzülerek posası alınır ve üzerine yakılmış ve dövülmüş yarım çay bardağı kadar şap ilave edilir. Karışım homojen bir şekilde karıştırıldıktan sonra temiz bir beze sarılarak karın bölgesine tutulur. Bu sayede karın ağrısı hafifler.
 • Karın ağrısını geçirmek için bitkisel çaylar doğru tercih olabilir. Özellikle papatya, lavanta, fesleğen, nane hep beraber karıştırılarak ya da tek başına çay olarak hazırlanarak içilebilir.
 • Karın ağrısını geçirmek için başka bir alternatif ise bitkisel yağlar olabilir. Kekik, biberiye gibi yağlar özellikle çocuklarda ağrıyan bölgeye sürüldüğünde, yetişkinlerde ise birkaç damla içildiğinde etkili olabilir. Bir fincan suyun içine biberiye ya da kekik yağından 10 damla kadar damlatılarak içilmelidir.
 • 1 tane kuru soğan blenderden geçirilerek sıkılır. İçine 1 kahve fincanı kadar su ilave edilerek karıştırılır. Karışım içildiği zaman karın ağrısı geçer.
 • Özellikle karın bölgesinin sol tarafında oluşan ağrılar yumurtalık, kalın bağırsak, idrar yolu, dış gebelik veya apandisit gibi problemlerden dolayı oluşabilir. Bu nedenle oluşan ağrılar için ilaç kullanmak yerine mutlaka bir doktora başvurarak gerekli incelemenin yapılması ve nedene yönelik tedavi başlatılması gerekir.
 • Çörek otu ve bal karışımı karın ağrısını geçirmek için etkili yöntemlerden bir diğeridir. 1 kilo süzme balın içine 100 gram kadar çörek otu ilave edilerek karıştırılır. Karışım özellikle aç karnına 1 çorba kaşığı kadar yenilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Karın Ağrısı Tanı ve Tedavi

Karın Ağrısı Tanı ve Tedavi

Editörün Seçtiği

Karın Yaralanmaları

Karın Yaralanmaları

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karın Ağrısı Nasıl Geçer

Karın Ağrısı Nasıl Geçer

Mide Bulantısı ve Kusma

Mide Bulantısı ve Kusma

Karın Şişliğine Ne İyi Gelir?

Karın Şişliğine Ne İyi Gelir?

Karın Ağrısı

Karın Ağrısı

Karın Ağrısının Sebebi Psikolojik Olabilir mi?

Karın Ağrısının Sebebi Psikolojik Olabilir mi?