Karın Şişkinliği Ve Gazın NedenleriKarın şişkinliği ve gazın nedenleri, bir çok insanın merak ettiği ve çoğu insanı rahatsız edebilecek seviyede olan bir rahatsızlıktır. Yemeklerden sonra şişkinliğin hissedilmesi gayet normal bir durumdur. Bazen çok sevilen yiyecekleri aşırı şekilde doyulmuş olunsa bile yine de tüketilir. Bundan dolayı da çok yemek yemeye bağlı olarak karında şişkinlik görülebilmektedir. Ancak çok yemek yenilmesinde sonra oluşan şişkinlik dışında her yenilen öğünden sonra ne kadar yemek yenilmesine bağlı olmadan karın şişliği şikayeti var ise bunun birden fazla nedeni olabilir. Genel olarak karın şişliği ne türden bir yiyecek tüketildiğinde  ya da sindirim sisteminde yiyeceklerin olması gerektiği gibi ve hızlı bir şekilde sindirilmesini engelleyen problemlere dayanır. Mide çok büyük esneme kapasitesine sahip ve kaslardan oluşan elastik olan bir kesedir. Ortalama olarak yetişkin olan bir kişinin midesi yaklaşık olarak bir litrelik hacmi çok rahat bir şekilde taşıyabilmektedir. Yetişkin bir kişinin midesinin taşıyabileceği yaklaşık olarak bir litrelik oran aşıldığı zaman midenin esnek yapısı genişlemeye başlar ancak bu genişleme karın şişkinliği olarak kendini belli eder. Mide şişkinliği özellikle fazla yenilen yemek ve gazdan dolayı meydana gelmektedir. 

Laktoz İntoleransı: İnce bağırsakların ürettiği laktaz enzimi, laktoz adı verilen süt şekerinin sindirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Laktoz intorelansı ince bağırsağın yeterince laktaz enzimi üretmemesi ve bundan dolayı da kişinin süt ve süt ürünlerini tükettiği zaman karın şişkinliği, mide krampları, gaz, ishal ve bulantı gibi benzeri belirtiler yaşanmaktadır. 

Çölyak Hastalığı: Bu hastalığı olan kişiler arpa, çavdar ve buğdayda bulunan, gluten adı verilen proteini sindirmede zorluk çekmektedirler. Çölyak adı verilen bu hastalığın başlıca belirtileri ve nedenleri arasında karın ağrısı, aşırı şişkinlik ve ishal gelmektedir. Çölyak adı verilen bu hastalığın kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak gluten adı verilen proteinli besinlerin tüketimini azaltarak önlem alınabilir. 

İrritabl Bağırsak Sendromu: Yaygın sindirim sorunlarından biri olan irritabl bağırsak sendromunun kesin olarak nedeni bilinmemektedir. Bununla birlikte kötü ve düzensiz beslenme, stres ya da enfeksiyon gibi tetikleyiciler iritabl bağırsak sendromuna neden olmaktadır.
Karın Şişkinliği Ve Gazın Nedenleri

İrritabl bağırsak sendromları belirtilerinin arasında kabızlık, ishal, karın şişliği,  bulantı, mide krampları ve gaz neden olmaktadır. Düzenli olarak yapılan egzersizler ve lifli yiyecekler tüketilmesi sindirim sorunlarını tetikleyen yiyeceklerden uzak durarak rahatsızlığın nedenleri en aza indirilebilir. 

Sindirim Enzimleri Eksikliği: Yiyeceklerin sindirilmesi için sindirim sisteminde gerekli olan enzimler eksik ise bu durum yemeklerden sonra şişkinlik ve gaz oluşumuna neden olmaktadır. Meyve ve sebzeler sindirim enzimleri bakımından zenginlerdir ancak pişirilmeleri sırasında meyve sebzeler bu özelliklerini kaybederler. Çiğ olan meyve ve sebzelerin beslenme sırasında ağırlık verilerek tüketilmesi enzim takviyesi alarak sindirim enzimlerini dengeleyebilir ve şişkinliği önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olmaktadır. 

Hormonal Dalgalanmalar: Kadınlarda regl dönemi öncesi ya da hamilelik sırasında yaşanan hormon seviyesinde ki değişiklikler sindirim sistemini de etkilemektedir. Kadınlarda görülen hormonal değişiklikler sonucunda mide ve bağırsak hareketlerinin yavaşlaması durumu yiyeceklerin sindirim siteminde işlenmesinin yavaşlamasına anlamına gelir ve bu durumda kabızlık ile birlikte karın şişliğine neden olmaktadır.

Kişilerin Yaşam Biçimi: Kişilerin yaşadığı stres ve kaygı gaz oluşumuna ve karın şişkinliğine neden olmaktadır: Bunun dışında stres ve kaygı mide yanması gibi sorunların oluşumunu da etkilemektedir. Aynı şekilde hareketsiz yaşam şekli de hem gaz oluşumuna hem de karın şişkinliğine sebep olmaktadır. Yemeklerden sonra yapılacak olan yürüyüş bu iki soruna da çok iyi gelmektedir. Hızlı bir şekilde yemek yiyen kişilerin şişkinlik yaşamaları anormal bir durum değildir. Stres ya da vaktin az olmasından kaynaklı olarak hızlı bir şekilde yenilen yemekler de karın şişliğine ve gaz oluşumuna neden olmaktadır. Bundan dolayı hızlı yemek yiyen kişilerin hızlı yemek yerine yavaşça çiğnemeleri yemeklerin daha iyi sindirilmesine yardımcı olacak bundan dolayı da karın şişkinliğinin ve gaz oluşumun önlenmesine yardımcı olmaktadır. Yine bunlar dışında sigara kullanımı da sindirim sitemini ve mideyi etkilemektedir. Sigara içerken yutulan hava da karın şişkinliğine ve gaz oluşumuna neden olmaktadır.

Yayınlanma Tarihi : 02.04.2015 04:47:57

Karın Şişkinliği Ve Gazın Nedenleri Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

12 Yorum Yapılmış "Karın Şişkinliği Ve Gazın Nedenleri"

süleyman

Cevap Sayısı: 0
Arkadaşlar günlerdir belime sırtıma vuran gaz sancısını cektikten sonra pankreoaflat isimli ilacı deneyim dedim. Daha ilk içişimde beni bu sancıdan kurtardı.

2016-04-22 / Kullanıcı oyu: 4,5

gamze

Cevap Sayısı: 0
bence gaz sıkışması,diş ağrısı, karın ağrısından zor bişey yok

2015-07-24 / Kullanıcı oyu: 4,5

besim yardımcı

Cevap Sayısı: 1
karnımda şişlik ve gaz var uzun zamn çeşitli ilaçlar kullanmama rağmen fayda görmedim sitenizdeki bilgileri okudum yaşım ileri yaşta ne yapmalıyım

2014-12-21 / Kullanıcı oyu: 4,5

lale

Cevap Sayısı: 0
bir ayi geçiyor karın alt bölgemde neredeyse tüm bağırsagimi kaplayan çok sert ve genişleyen ve asla azalmayan bir sertlik geliyor elime ..
korkuyorum bağırsağim çürür yada yirtilir diye
çok nadir ve çok az gaz çıkariyorum rahatlatmiyor
bağırsak bölgem komple çok sert ama rahatsızlik vermiyor sadece elime geniş sertlik geliyor acimiyor agrimiyor bağırsakların toplu olarak sağa sola itebiliyorum ..

2014-07-03 / Kullanıcı oyu: 4,5

kaplan köse

Cevap Sayısı: 0
yaptığınız çalışma icin sizlere tşk.ederim.
ben sindirim sistemi ve gazlarhakkida aydınlandım sağolun.

2014-05-03 / Kullanıcı oyu: 4,5

güner

Cevap Sayısı: 0
bir aydır hem karnımda şişkinlık hemde karnımın sağ ve sol üst taraflarında kramplar ağrılar var tuvalete çıkıyorum mide mikrobu için antibiyotik kullandım ondan olurmu birde menopoza girdim ilgisi varmıdır teşekkürler

2014-03-11 / Kullanıcı oyu: 4,5

ayse

Cevap Sayısı: 0
Okadar gaz oluyoki bazen bebek gezermiscesine hareket oluyo

2014-03-09 / Kullanıcı oyu: 4,5

melike

Cevap Sayısı: 0
Neredeyse 1 bucuk senedir midemde siskinlik kabizlik sikayetlerim artti surekli midemde ve bagirsaklarimda gaz oluyor cok rahatsiz ediyor ayrica kilo aldim gercekten cok zor

2014-02-27 / Kullanıcı oyu: 4,5

cafer dagci

Cevap Sayısı: 0
valla bende araştırıyorum ayran şişkinlik yapıyor

2014-02-22 / Kullanıcı oyu: 4,5

ayse

Cevap Sayısı: 0
bende süt ürünleri aşırı gaz yapıyor süt içemiyorum

2013-09-16 / Kullanıcı oyu: 4,5

Aysel Vızdıklar

Cevap Sayısı: 0
Merhaba benim sol alt karın bölgemde bir sertlik var.Mekik çekiyordum bıraktım.2 gündür de ara ara aynı bölgeye ani bir sızı giriyor.Kabızlık sorunum var midemde gastrit var.Ne olabilir ve hangi branştaki doktora gitmem gerekiyor.Teşekkürler

2013-07-09 / Kullanıcı oyu: 4,5

Admin

Cevap Sayısı: 0
Karın Şişkinliği Ve Gazın Nedenleri hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle ve diğer kullanıcılar ile paylaşın, Karın Şişkinliği Ve Gazın Nedenleri konusunu geliştirmemize ve en doğru bilgileri sunmamıza yardımcı olun.

2013-01-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Karın Ağrısı, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Haziran - 2018